West Virginia Northern Community College

About

Program Advisory Committees

West Virginia Northern Community College operates an Advisory Committee system to help improve and enhance the quality of the College's programs and services for students and the employers of the Northern Panhandle.

Advisory committees function to advise and assist in assessing occupational manpower needs; understanding trends that could influence program development; reviewing curricula to ensure their relevancy; placing interns, cooperative education students and graduates; etc.

Associate in Science:  Dr. Norman Duffy, Professor of Chemistry, WJU; Dr. Roger Seeber, Professor of Biology, WLSC; Dr. Albert Buckelew, Professor of Biology, Bethany College; Dr. Keith Frank, Bayer Polymer Scientist, Bayer Corporation.

Business Studies: Ted Arneault, Tim Bidwell, Louis J. Costanzo, Sr., Julie D. Cunningham, Anne Fisher, Beverly Gibb, Linda Glover, Brenda Green, Robert Hitchman, Dr. Daniel Joseph, Paul Lattamus, Rita Malek, Dr. William Mercer, Dennis Roth, Sheila Schultz, Karen Simonetti, Van Slider, Charleen Stokes.

Computer Information Technology and Computer Applications: David Goeddel,  Carol Cornforth, Elizabeth Gates, Chuck Hill, John Holman, David Orthner, David Rapp, Bob Roset, Theodora Heather Titonis, Carl Townsend.  

Criminal Justice: Don Poffenberger, Jim Tully, Joseph Hummel, Jim Kudlak, Randel Milkes.

Culinary Arts: Rocco Basil,  Kevin Conquist, Gene Evans, Larry Ferrera,  Mark Glass, Marian Grubor, Kelley Goode, Shawn Goode; Philip Hardwick, Chris Kefauver, Sara Lydick, Bob Marshall, Chris Matta, Carl Pesi, Kirk Pfister,  Mark Prichard, Beth Samol,  Beth Samol, Audrey Secreto,Wayne Soard.

Health Information Technology: Korene Silvestri Atkins, Carla Bell, Tiffany Gramby, Bonnie Hair, Tiffany Lazear, Mary McClure, Sharon McGraw,  Tamela McQuiston, Yvonne McKinney, Christina McPhearson, Caroline Popicg, Patty Ruppersburg, Diana Shepard.

Human Services:  Warren Galbreath, Chris Harden, Kathy Herrington, Jeanie Hores, Sara Hupp, Chuck Knight, Che Che Price, Anita Paulay, Terry Stemple, MaryAnn Yevuta.

Medical Assisting: Todd Fullerton; Carol Krock, Dr. Nancy Krupinski; William Mercer, MD; Sheila Shultlz; Angela Thompson; Ms. Lee Ann Wilmont.

Nursing: Janet Bauer, Becky Beckett, Patsy George, Regina Jennette, Chris Kerwood, Dr. Donna Lukich, Carol Miller, Lee Scherick, Linda Jo Shelek, Dr.Kate Tennant.

Radiography: Misty Kahl, Missy Stephens, Ralph Lucki, Lisa Soly, Holly Wiley, Tonya Trigg, Darlene Graham, Jennifer Bond, Metta Hoff, Billi Riggs, Audrey Martin, Anna Carson, Karen Mihalic, Peggy Skinner, Shelley Snyder, Connie Metz, Kay Janura, Patty Tighe, Tami Becker, WVNCC Radiography Program Class President, WVNCC Radiography Program Class Student Government Association (SGA) Representative.

Refrigeration, Air Conditioning and Heating Technology and Appliance Repair: Ed Ehni, Ed Flowers, Jack Hitt, John Huff, Phil Kowalski, Dave Larter, Donald Newland, Joseph Remias, Herb Richardson, Jeff Shepherd,  Jimmy Swann, Steve Szabo.

Respiratory Care: William Boring, Saellen Champion, Lisa Ingram, Misty Forgacs, Susan Helms,  German Ortiz, Michael Ortiz, Wendy Porter, Dr. Richard Ryncarz, Dr. Melvin Saludes,  Debbie Sparks, Barbara Starkey, Lynn Swider,  Debbie Yadrick, Pamela Wilson.

Surgical Technology: Jane Arnold, Theresa Bakaitis, Fran Broadwater, Tom Danford, Jenny Dintini, Dr. David Ghaphery, Jim Hilliard, Annette Ice, Dr. Nancy Krupinslki, Norma Matko, Denise Miller, Mark Neiman, Bonnie Peterman, Cindy Richards, Shannon Smith, Jean Thoburn, Penny Tittle.

 

 

Awards and Accreditations